Рубрики

Реклама на сайте:

Овочева смужка — дбаємо про урожай

А що з морквяно-цибулевою смужкою? Треба своєчасно вибрати головки цибулі, що придатні для вжитку (з діаметром 25 і більше міліметрів), а весь дріб’язок залишити зимувати в грядці. Аналогічно чинимо з морквою — кращі коренеплоди восени вибираємо, а ті, що гірші (не менше 3—4 на метрі смужки), залишаємо в землі.

У наступному сезоні на місці картопляних стрічок (рядів) можна посадити будь-яку капусту, навіть брюссельську, якщо вистачить терпіння стежити за попелицею. А цибуля й морква відразу виступлять у кількох амплуа.

Уся морква піде в стрілку і надійно захистить цибулю від цибулевої мухи. У липні слід залишити потрібну кількість кущів на насіння, а решту видалити й порубати на мульчу або ЕМ-силос. Знана українська городниця Валентина Іванівна Ляшенко збирає зайві незрілі парасольки моркви, сушить їх в «Ізідрі», меле й отримує приправу-«багатоверстатницю». Годі знайти страву (навіть із третіх), якій завадив би цей квітковий порошок.

Цибуля, що виросла з цибулин, товщих за 1 см, теж піде в стрілку. І зіграє на чотирьох інструментах одночасно. По-перше, сполохає морквяну муху. По-друге, соковиті цибулини з молодою стрілкою гідно прикрасять стіл. По-третє — знову згадаємо добрим словом Валентину Іванівну. Вона сушить зелені пера, що втратили тургор. Теж меле їх і отримує порошок. Правда, не насмілюся стверджувати, що він доречний у третіх стравах. Нарешті, частину таких рослин можна залишити на насіння. Вони потребують підтримки — про відповідну до природи підтримку рослин йшлося у розділі 1.

Єдине, що не дано цим рослинам, — це родити гідні ріпки. Правда, деякі городники «стрижуть» цибулю й часник під одну гребінку і необачно виламують стрілки цибулі. Виходить «ні Богу свічка, ні чорту кочерга» — ні зелені до столу, ні духмяного пугала для морквяної мухи, ні насіння, ні путньої, смачної ріпки.

Про капусту. Крім звичайного догляду (стеження за попелицею, поливів і, можливо, прополювання на ранній стадії), капусту треба 2—3 рази підгодувати ЕМ-силосом. Це убезпечить її від жахливої напасті — слимаків. Суворе попередження: СИЛОС ДЛЯ КАПУСТИ НЕ МАЄ БУТИ СОЛОДКИМ. Детальніше про це — у другій частині.

У кінці літа, коли на грядці залишаються капуста і маточники, треба посіяти гірчицю (не прикриваючи насіння). Можна б посіяти й овес, але неприкриті зерна вівса можуть стати здобиччю горобців та мишей. Восени з маточників збирають насіння, а з приходом заморозків січуть капусту.

Отже, за два сезони грядка вродила картоплю, капусту, моркву, цибулю на зелень, цибулю-ріпку (двічі). Насіння моркви та цибулі (свіже!) отримано цілком задарма — коренеплоди маточників навіть у руках не побували. На грядці, вважай, без перерви росли сидерати, що допомагали культурним рослинам розпушувати ґрунт без плуга й давали притулок та їжу ґрунтовій живності, біомасу для мульчі й силосу. Крім цього, захист рослин від шкідників і хвороб в основному виконувався не обприскувачем, а засобами самого фітоценозу: редька охороняла картоплю від фітофторозу, чорнобривці — від нематоди, цибуля відлякувала від моркви морквяну муху, морква відповідала на приязнь цибулі тим самим — захищала її від цибулевої мухи. ЕМ-силос, окрім підживлення рослин, визволяв капусту від слимаків.

А робота? Дайте лупу, щоб розгледіти, де ж тут вона, малесенька, загубилася. Грядка не знала копання / перекопування, прополки як такої (вона поєднувалася з волочінням насіння), підгортання, проривання сходів і навіть — частково — збору. При копанні картоплі не переверталися пуди землі. Відзначимо ще одну «дрібничку»: усі роботи фактично виконувалися стоячи.

У читачів, мабуть, виникло безліч питань — але саме заради цього ми забігли наперед. До кінця книжки всі питання відпадуть самі собою. А поки прошу вірити мені на слові: написане не висмоктане з пальця. Воно пройшло через голову й руки.

На третій сезон на грядці можна провести рокіровку: на місці картопляних стрічок спорудити морквяно-цибульні смужки, а в центрі посадити трьохрядкову стрічку (або ряд) картоплі. І... «наша песня без конца, начинай сначала».

Може статися так, що бажання скористатися «побаченим в агітпункті» виникне не рано навесні, а рано восени. Чи можна його реалізувати, не чекаючи весни? Упевнено кажу «так»!

Виберімо грядку, де не розперезалися багаторічні бур’яни, як-от пирій або колосняк, і відтворімо на ній ситуацію, що склалася до осені першого сезону. Далі «візок» покотиться наїждженою колією.

Обзаведімося цибулею-сіянкою і нетоварною (дрібною, кривою, розгалуженою) морквою. Потім виполімо грядку (як у весняному варіанті). Тільки треба мати на увазі, що ґрунт до осені міг затвердіти — у цьому випадку грядку треба полити (або дочекатися дощу). Послідовність подальших робіт така:

– як у весняному варіанті, уздовж осьової лінії грядки дряпаємо рівець і за допомогою бруска перетворюємо його на канавку;
– плоскорізом поправляємо цибулинки так, щоб не було де густо, а де пусто;
– розкидаємо моркву по канавці (по 4—5 штук на погонний метр);
– з потрібною, приблизно, густотою розсипаємо по канавці (РОЗСИПАЄМО, не встромляємо) цибулинки-сіянки;
– засипаємо канавку землею і притоптуємо;
– засіваємо грядку яким-небудь яровим сидератом.

Залишається рано навесні увіткнути в цибульну стрічку по 5—7 насінин редьки олійної і по 2—3 насінини чорнобривців на погонному метрі канавки. На грядці відтворено ситуацію першої весни!

На додаток до жарту про лупу, що без неї не розгледіти роботи (в описі весняного варіанту), треба нагадати, що сіянку сіяли (СІЯЛИ!). Цибулі зовсім не треба, щоб городниці, тикаючи сіянку, сиділи годинами навкарачки, а потім — решту життя — їм докучав варикоз. Про те, що часу потрібно набагато менше, я вже мовчу. І ще: багатьом може здатися дивним, що ґрунт у лунках і канавках ПРИТОПТУЄТЬСЯ, а не розпушується. Але саме так наказано дикою природою. А як виник і поширився звичай рихлити лунки — запитувати треба у лукавого (та в популяризаторів «передового досвіду»).

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>